WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chcecie wiedzieć, ile lat mają Wasze organy?

Nasz wiek, który możemy obliczyć patrząc na dowód osobisty nie zawsze odzwierciedla faktyczny stan naszych organów. Nasze ciała regularnie poddają komórki recyklingowi i wytwarzają nowe. Są jednak takie typy komórek, które grają według innych zasad. 

Badania przeprowadzone przez naukowców z Salk Institute ujawniają, że niektóre wcześniejsze założenia dotyczące wieku komórek tworzących narządy wewnętrzne mogą być dalekie od stanu rzeczywistego. Jak wyjaśniają badacze, od dawna zakładano, że neurony i niektóre komórki serca utrzymują się najdłużej. Uważano, że komórki te różnią się nieco od tych, które tworzą naszą skórę i, prawdopodobnie, wiele innych tkanek oraz narządów tworzących ludzki organizm.

Czytaj też: Słodkie i owocowe napoje mogę zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci

Aby sprawdzić, czy czy faktycznie tak jest, zespół opracował metodę testowania wieku różnych komórek u myszy laboratoryjnych. Gdy udało im się dokładnie przewidzieć ich wiek, zespół zdał sobie sprawę, że chociaż komórki w mózgu były tak stare, jak sam organizm, to były też inne, równie stare.

Podczas testów zespół odkrył komórki wyściełające naczynia krwionośne, które były równie długowieczne jak neurony. Niektóre fragmenty trzustki zawierały jeszcze więcej zagadkowych tajemnic, na czele z mieszaniną zarówno starych, jak i nowych komórek współpracujących razem. Nawet wątroba, która jest znana ze swoich właściwości regeneracyjnych, posiadała wiele starych komórek.

[Źródło: bgr.com]

Czytaj też: Aromaty do e-papierosów zwiększają ryzyko chorób serca