WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chemicznie Ziemia jest niezwykle podobna do Słońca

Słońce jest pozbawioną życia, ognistą kulą gazu zasilaną przez procesy nuklearne. Tymczasem Ziemia to skalista, warstwowa planetą pokryta wodą i tętniącą życiem. Niemniej jednak skład pierwiastkowy tych dwóch ciał niebieskich jest zaskakująco podobny.

Pierwiastki na Słońcu i na Ziemi są prawie takie same, chociaż Ziemia ma mniej lotnych pierwiastków słonecznych, które odparowują w wysokich temperaturach. Sugeruje to, że nasza planeta uformowała się z materiału w mgławicy słonecznej – chmury pyłu i gazu, która ukształtowała Słońce. Niektóre pierwiastki, takie jak hel, wodór, tlen i azot zostały usunięte podczas formowania się Ziemi. Narzędzia wykorzystane w najnowszym badaniu mogą pomóc w ujawnieniu składu egzoplanet krążących wokół odległych gwiazd.

Czytaj też: Solar Parker Probe szykuje się na kolejne spotkanie ze Słońcem

Naukowcy przeanalizowali pierwiastki, które pojawiły się w skalistych meteorytach, które spadły na Ziemię. Badacze twierdzą, że tzw. chondryty, które również powstały w mgławicy słonecznej, są często używane do zrozumienia składu chemicznego Słońca. Ocenili go również na podstawie obserwacji promieniowania w fotosferze. Chociaż najliczniej występującymi pierwiastkami na Słońcu są wodór i hel, naukowcy odkryli, że w meteorytach i fotosferze było w sumie 60 pierwiastków.

Następnie porównali te wyniki ze składem jądra Ziemi i pierwotnego płaszcza. Odkryli, że podczas gdy Ziemia dzieliła większość tych samych pierwiastków, co chondryty i Słońce, nasza planeta z czasem utraciła lotne pierwiastki. Wskazanie składu odległych egzoplanet odegra ważną rolę w ustaleniu, czy mogą one stanowić środowisko do życia pozaziemskich organizmów.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Ten rozbłysk był 10 mld razy potężniejszy od tych z naszego Słońca