Reklama
aplikuj.pl

Chimera człowieka i małpy przetrwała znacznie dłużej niż oczekiwali naukowcy

zoo

Naukowcy z Chin i Stanów Zjednoczonych stworzyli chimerę, która łączy cechy ludzi i małp. Embriony przetrwały znacznie dłużej niż oczekiwano, ponieważ część z nich funkcjonowało przez 19 dni.

Co ciekawe, w 2019 roku przeprowadzono podobny eksperyment, ale wtedy zarodki musiały zostać uśmiercone w ciągu maksymalnie 14 dni, ponieważ takie były prawne usankcjonowania. Teraz jednak embriony zostały utrzymane przy życiu przez dłuższy okres, a ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach Cell.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i myszy

Autorzy eksperymentu wykorzystali małpie embriony, które po sześciu dniach zostały połączone z ludzkimi komórkami macierzystymi. Już po upływie 24 godzin w takiej „mieszance” wykryto obecność ludzkich komórek. Początkowo obserwowano 132 zarodki, by po 10 dniach ich liczba zmniejszyła się do 103. Z kolei w dziewiętnastym dniu eksperymentu zostały ich tylko 3.

Chimera człowieka i małpy mogłaby zostać wykorzystana do hodowania organów na przeszczepy

Przez cały czas trwania eksperymentu odsetek ludzkich komórek w embrionach utrzymywał się na stałym, wysokim poziomie. W jaki sposób mogłyby się przydać wnioski płynące z tego typu badań? Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości ich osiągnięcia mogłyby przełożyć się na szereg korzyści, m.in. w postaci hodowania organów do przeszczepów czy testowania leków.