Apetyt Państwa Środka na kosmos rośnie w tempie wykładniczym. Chińczycy mają już własną stację kosmiczną, a teraz dowiadujemy się, że dołączy do niej również pierwszy teleskop kosmiczny. Xuntian ma oferować 300-krotnie większe pole widzenia od teleskopu Hubble’a, przy podobnej rozdzielczości obrazu.
Xuntian (w wolnym tłumaczeniu „sługa niebios”) będzie się znajdować wystarczająco blisko Ziemi, żeby w razie potrzeby poddawać go konserwacji lub naprawie. Ma się poruszać w pobliżu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, umieszczonej na orbicie w kwietniu 2021 roku. Czas misji Xuntian wyznaczono wstępnie na około 10 lat.
Warto wspomnieć, że sama stacja kosmiczna Tiangong znajduje się obecnie w fazie rozbudowy, która powinna zostać zakończona jeszcze w tym roku. Z kolei teleskop Xuntian rozpocznie swoją pełną aktywność w 2024 roku. Na pokładzie urządzenia znajdzie się pięć aparatów obserwacyjnych,
Oprócz modułu terahercowego, wielokanałowego urządzenia do obrazowania, integralnego spektrografu pola znajdzie się w nim też koronograf do obrazowania planet znajdujących się poza Układem Słonecznym. Główna kamera teleskopu ma sensor o rozdzielczości 2,5 gigapiksela.
Xuntian będzie oferować podobną rozdzielczość do teleskopu Hubble’a, ale ma mieć 300 razy szersze pole widzenia. Dzięki temu zbada około 40% nieba w trakcie swojej misji
Główne zwierciadło teleskopu ma mieć średnicę około 2 metrów. Cała konstrukcja ma ważyć około 15 ton i rozmiarami będzie porównywalna do typowej wielkości autobusu. Xuntian pod koniec 2023 roku na orbitę wyniesie rakieta Long March 5B. Inżynierowie projektują również możliwość dokowania teleskopu ze stacją kosmiczną Tiangong.
Czytaj też: Komórki macierzyste będą hodowane w kosmosie? Okaże się po badaniu na ISS
Apetyt Chin na kosmos nie kończy się na ziemskiej orbicie. Państwo Środka pracuje nad umieszczeniem własnych astronautów na Księżycu. Według doniesień chińskich mediów państwowych, celem jest zbudowanie stałej stacji na powierzchni Srebrnego Globu. Co ciekawe, w jej konstrukcji i eksploatacji miałaby brać udział Rosja.