Reklama
aplikuj.pl

Chińska szczepionka na COVID-19 zostanie dopuszczona do użytku przez WHO

pandemia koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała, że chińska szczepionka na COVID-19, produkowana przez firmę Sinopharm, zostanie dopisana do listy zatwierdzonych preparatów.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO przekazał, że środek od Sinopharm może zostać dopuszczony do użycia w nagłych wypadkach. Szczepionka miałaby być podawana wszystkim dorosłym osobom, tj. w wieku co najmniej 18 lat. Decyzja może wzbudzać pewne kontrowersje, ponieważ co jakiś czas pojawiają się wątpliwości związane ze skutecznością chińskich szczepionek na COVID-19.

Czytaj też: Chińskie szczepionki na COVID-19 są mało skuteczne. Zaskakujące oświadczenie tamtejszych władz

Jeśli preparat od Sinopharm faktycznie zostanie dopuszczony do użytku, to będzie to pierwsza szczepionka w historii zaprojektowana w Chinach i dopuszczona do użycia na całym świecie. Zgoda wydana przez Światową Organizację Zdrowia stanowi swego rodzaju sygnał dla polityków z całego świata, że środek ten jest bezpieczny dla zdrowia i cechuje się odpowiednią skutecznością. Zostanie również włączony do programu COVAX, w ramach którego bogatsze kraje przekazują część szczepionek na rzecz biedniejszych.

Chińska szczepionka na COVID-19 jest pierwszym preparatem z tego kraju zaakceptowanym przez WHO

Wczesne etapy badań klinicznych szczepionki od Sinopharm były prowadzone głównie w Chinach, gdzie pandemia wywołana SARS-CoV-2 się rozpoczęła, lecz została opanowana w stosunkowo krótkim czasie. Dopiero badania trzeciej fazy miały miejsce również poza granicami Państwa Środka. Co ciekawe, Sinopharm produkuje również inną, dwudawkową szczepionkę na COVID-19, która nie została jeszcze zatwierdzona przez WHO.

Na terenie Unii Europejskiej obecnie wykorzystuje się cztery różne preparaty. Dwa pierwsze, które dopuszczono do użytku na Starym Kontynencie, zostały opracowane przez firmy Pfizer i BioNTech oraz dzięki współpracy przedstawicieli AstryZeneki i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Kolejnym z dopuszczonych do użytku preparatów był środek zaprojektowany przez firmę Moderna. W kwietniu pojawiła się natomiast jednodawkowa szczepionka od Johnson&Johnson.

Czytaj też: Izrael przedłuży paszporty szczepionkowe do końca roku. Są też informacje na temat 3. dawki

Poza granicami Europy stosuje się też kilka innych szczepionek na COVID-19. Za jedną ze skuteczniejszych uznaje się rosyjską Sputnik V, która niedawno doczekała się jednodawkowej wersji, zwanej Sputnik Light. Część europejskich krajów, m.in. Serbia, Słowacja oraz Węgry, również zdecydowały się na zamówienie rosyjskiego preparatu. Niewykluczone, że za jakiś czas trafi on do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej.