Reklama
aplikuj.pl

Chiny przetestowały łódź służącą do badania atmosfery nad oceanami

Chiny zbudowały pierwszą na świecie zrobotyzowaną, częściowo zanurzalną łódź do wystrzeliwania rakiet. Technologia ma pomóc meteorologom lepiej zrozumieć atmosferę nad oceanami. 

Chociaż testy USSV przeprowadzono w 2017 i 2018 roku, to dopiero niedawno pojawił się artykuł opisujący ich przebieg. Nie ma powodu do niepokoju, że jednostka zostanie wykorzystana w celach militarnych. Opisywane rakiety służą do przenoszenia narzędzi używanych do wykonywania pomiarów i eksperymentów naukowych podczas lotu. Zazwyczaj jednak tego typu pociski były uruchamiane z lądu.

Ośrodek Lotów Kosmicznych na wyspie Wallops Island w Wirginii uruchamia około 25 sondujących rakiet rocznie. Mogą one być również wystrzeliwane z lotniskowców lub innych załogowych statków. Rakiety są używane do przenoszenia instrumentów na wysokości od 48 do 1448 kilometrów w ziemskiej atmosferze. Zwykle jest to wysokość między miejscem stacjonowania balonów meteorologicznych oraz satelitów.

USSV został zaprojektowany do pływania w złych warunkach pogodowych, wystrzeliwania rakiet z pakietem instrumentów i zbierania kluczowych danych o atmosferze i oceanie. Jednostka przemieszcza się głównie pod wodą, a jedynie jej niewielka część jest widoczna ponad powierzchnią. To sprawia, że ​​statek o długości 8 metrów i szerokości 1 metra  jest mniej podatny na zderzenia z falami. Dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości jest on również bardziej stabilny.

Po zakończeniu wszystkich początkowych testów zespół badawczy jest gotowy do rozmieszczenia łodzi. Może się ona okazać szczególnie przydatna w badaniu tajfunów na zachodnim Pacyfiku.

[Źródło: digitaljournal.com]

Czytaj też: Rozpylanie aerozoli w atmosferze sposobem na zmiany klimatu?