WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chiny wystrzeliły samolot kosmiczny, ale cały projekt jest owiany tajemnicą

Wygląda na to, że 4 września na terenie Jiuquan Satellite Launch Center wystrzelono rakietę Long March 2B. Taka informacja nie została oficjalnie podana, ale obserwatorzy zwrócili uwagę na ograniczenia w ruchu lotniczym sugerujące takie przedsięwzięcie.

Dopiero później chińska agencja państwowa Xinhua News Agency potwierdziła wystrzelenie. W komunikacie przyznano, że był to eksperymentalny statek kosmiczny wielokrotnego użytku. Celem działań miało rzekomo być testowanie technologii wielokrotnego użytku, która – według zapewnień – ma mieć pokojowy charakter.

Pojazd został umieszczony na orbicie o wysokości do 350 km, co jest wysokością zbliżoną do poprzednich lotów załogowych prowadzonych przez Chińczyków. Kluczowe informacje nt. przedsięwzięcia są jednak owiane tajemnicą, wliczając w to wielkość potencjalnego samolotu, długość jego pobytu na orbicie czy też cel działań.

Czytaj też: Pocisk rakietowy Trumpa okazał się prawdziwy!

Wiadomo, że Chiny od dziesięciu lat pracują nad budową samolotów kosmicznych. W 2017 roku władze Państwa Środka ogłosiły, że zamierzają uruchomić taki pojazd do 2020 roku. Taki pojazd mógłby potencjalnie zabrać chińskich astronautów na orbitę i z powrotem, co może wiązać się z planami budowy chińskiej stacji kosmicznej. Inna możliwość zakłada, że projekt ten jest bardziej podobny do amerykańskiego samolotu kosmicznego X-37B.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News