Reklama
aplikuj.pl

Na pobliskim brązowym karle występują chmury przypominające te z Jowisza

Zespół astronomów odkrył, że najbliższy znany brązowy karzeł, Luhman 16A, prawdopodobnie posiada pasma chmur podobne do tych występujących na Jowiszu i Saturnie. Do określenia właściwości tych chmur naukowcy po raz pierwszy użyli tzw. polarymetrii.

Luhman 16A jest częścią układu binarnego, który zawiera drugiego brązowego karła, zwanego Luhman 16B. Obiekty te znajdują się 6,5 roku świetlnego od Słońca i stanowią pod tym względem trzeci najbliższy nam układ: tuż po Alfa Centauri i Gwieździe Barnarda. Oba brązowe karły ważą około 30-krotnie więcej niż Jowisz.

Pomimo podobnych rozmiarów i temperatur panujących na ich powierzchniach (ok. 1000 stopni Celsjusza) obie planety zdecydowanie różnią się pogodą. Aby ocenić ich właściwości, autorzy badania wykorzystali technię polarymetrii. Kiedy światło odbija się od cząstek, takich jak krople tworzące chmury, może wywoływać pewien kąt polaryzacji. Mierząc tę polaryzację, astronomowie mogą wnioskować, że znajdują się tam chmury.

Czytaj też: W atmosferze tej egzoplanety metale mają formę gazów. Gdzie się znajduje?

W ten sposób badacze zrozumieli, że wokół Luhman 16A formują się chmury przypominające te z Jowisza czy Saturna. Co ciekawe, technika polarymetrii nie ogranicza się do brązowych karłów. Może być również stosowana w przypadku egzoplanet krążących wokół odległych gwiazd. Atmosfera gorących, gazowych egzoplanet jest podobna do atmosfery brązowych karłów. Chociaż pomiar będzie trudniejszy, ze względu na ich bliskość do gwiazdy, uzyskane informacje mogą stanowić podstawy do dalszych badań.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News