Reklama
aplikuj.pl

Choroby serca były większym problemem dla naszych przodków niż do tej pory sądziliśmy

Choroby serca, przeszłość Choroby serca, przodkowie Choroby serca, mumia Choroby serca, badanie Choroby serca,

Nowe badania obrazowe zmumifikowanych tętnic ludzkich ujawniły, że były one bardziej zatkane niż pierwotnie sądzono. Artykuł na ten temat opublikowali naukowcy z Texas Health Science Center.

Pobrane próbki obejmowały zmumifikowane tkanki tętnicze uzyskane od trzech mężczyzn i dwóch kobit w wieku od 18 do 60 lat. Troje z nich zmarło z powodu zapalenia płuc a jedna osoba z powodu niewydolności nerek. Przyczyna śmierci piątej osoby jest nieznana. Czworo z nich mieszkało w Ameryce Południowej a jedno na Bliskim Wschodzie. Ich wiek szacuje się od 2000 r.p.n.e. do nawet 1000 r.n.e..

Czytaj też: Nowo odkryta gromada składa się z około 100 gwiazd

Odkładanie się cholesterolu cechuje już bardzo wczesne stadia miażdżycy. Akumulacja wapnia jest oznaką późnych stadiów choroby. Dlatego tez opierając się tylko na wapniu wykrytym za pomocą tomografii komputerowej można ocenić rozpowszechnianie się choroby.

Naukowcy jasno stwierdzili, że choroby serca były widoczne nawet u młodych osób. Badanie oferuje też wgląd we wczesne patologiczne stadia choroby. Nasi przodkowie nie byli więc od niej wolni ani nie była ona wcale rzadsza niż teraz.

Czytaj też: Ten drapieżnik siał postrach wśród dinozaurów

Źródło: Medicalxpress