WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Citroen zaszalał ze swoim konceptem 19_19

Na potrzeby imprezy VivaTech Paris expo Citroen przygotował coś wyjątkowego, bo koncept olbrzymiego samochodu 19_19 na 30-calowych oponach z kabiną, przypominającą te rodem z helikopterów. 

Czytaj też: Type 64 #03 to najstarsze na świecie Porsche. Teraz wpadnie na aukcje

Jak to w przypadku koncepcyjnych samochodów bywa, tak i w przypadku 19_19 trzeba uruchomić swoją wyobraźnię. Nie tylko dlatego, że dodatek pokroju autonomicznego trybu jazdy nie istnieje, ale też ze względu na łamanie standardów i typowej konstrukcji na każdym z możliwych kroków. Wszystko dzięki zastosowaniu elektrycznego z napędem na cztery koła o mocy 456 koni mechanicznych, który nawet pomimo obecności 100 kWh akumulatora, zaoszczędził ogrom miejsca w środku.

Wrażenie robią nawet same felgi i opony, bo ukryte pod aerodynamicznymi błotnikami połączenie prezentuje świetnie logo Citroena i zadziwia kształtem opony. Ta opiera się bowiem na gąbczastym materiale na feldze, który pomaga podobno zmniejszyć szum toczących się kół. Ich wygląd przynosi na myśl deskorolkę… i słusznie, bo tak naprawdę 19_19 jest jedną wielką deskorolką, połączoną za pomocą systemu zawieszenia Progressive Hydrauilc Cushion z oszkloną kabiną, inspirowaną tą z helikopterów. Podczas gdy na nierównościach koła podskakują w górę i w dół, kabina ledwie się porusza, zapewniając błogi komfort.

Po wejściu do 19_19 przez świetny system drzwi, nieuwzględniających słupka bocznego, pasażerowie mają ogrom przestrzeni do dyspozycji, a nawet mogą podziwiać drogę pod nimi, dzięki licznym przeszkleniom. W bocznych drzwiach osadzono ekrany, a wnętrze jest mieszanką dodatków i rozwiązań, oferującą wiele różnych sposobów, by cieszyć się samochodem. Fotel kierowcy jest sportowy, przednie siedzenie pasażera odchyla się do tyłu, jak to w salonie, a z tyłu znajduje się miękka kanapa przedzielona marmurowym panelem.

Deska rozdzielcza jest bardzo minimalna, a samochód preferuje kontakt z kierowcą przez asystenta głosowego „hello Citroen”. Pod kreską znajduje się szklany obszar bez obramowania, który służy jako ekran projekcyjny. Fajna wizja… ale pomyślcie sobie tylko, jak taki 19_19 złożyłby się podczas wypadku przy dużej prędkości.

Czytaj też: Kolekcja klasycznych samochodów spłonęła na planie serialu dla HBO

Źródło: New Atlas