WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Co ludzie zostawili na Księżycu?

Od początku podróży kosmicznych ludzie pozostawiali na Księżycu różne rzeczy, od śladów stóp, przez małe kawałki statku kosmicznego aż po ludzką kupę. Niedawno izraelski statek kosmiczny Beresheet rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu i prawdopodobnie pozostawił na niej tysiące niesporczaków, próbek DNA i 20 milionów cyfrowych stron zawierających informacje o naszym gatunku. Pojawia się więc pytanie: co jeszcze ludzie zostawili na Księżycu? 

Odpowiedź jest dość krótka, choć mało konkretna: może tam być prawie wszystko, z wyjątkiem broni. A być może nawet ten punkt jest niezgodny z prawdą. Wynika to z faktu, że obowiązujące przepisy dotyczące przestrzeni kosmicznej, nie zostały zaakceptowane przez wszystkie kraje uczestniczące w podróżach kosmicznych. Co więcej, obowiązujące wytyczne nie są prawnie wiążące – chociaż w praktyce większość agencji kosmicznych stosuje się do nich.

Czytaj też: Na powierzchnię Księżyca trafiły ziemskie niesporczaki

Podpisany przez większość krajów traktat z 1967 roku koncentruje się na „pokojowym użytkowaniu Księżyca” i zabrania umieszczania wszelkiego rodzaju broni na Księżycu. Co więcej, zakazuje zakłócania księżycowego środowiska, co mogłoby wpłynąć na efektywność kolejnych misji. Kolejna umowa, z 1979 roku jest w zasadzie bezużyteczna, bo poza Australią, inne kraje, które ją ratyfikowały, nie liczą się zbytnio w kwestii podboju kosmosu.

Poza tym, nie ma zasad dotyczących tego, ile kosmicznych śmieci znajdzie się na powierzchni naszego naturalnego satelity. W ten sposób za kilkanaście lat może tam powstać prawdziwe wysypisko.

[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Naukowcy badają tajemnicze trzęsienie Księżyca z 1975 roku