WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Co Polacy wiedzą o SI?

Niemal 90% z nas na co dzień korzysta z SI ,ale aż 70% z nas wyobraża sobie sztuczną inteligencję jako humanoidalnego robota. Przynajmniej tak wynika z badania przeprowadzonego przez Maison & Partners na zlecenie Huawei.

Badanie wykazało, że 81% z nas uważa, że wie czym jest sztuczna inteligencja. Dominika Maison założycielka Maison & Partners, mówi:

Ciekawe jest to, że kiedy zapytaliśmy o szczegóły, okazało się, że wyobrażenie o AI jest dość płytkie, oparte na z tym, co podsuwa popkultura, na przykład filmy science fiction – roboty androidy, samodzielnie myślące komputery, które przejmują władzę nad światem. Natomiast Polacy kompletnie nie zdają sobie sprawy, że mnóstwo przejawów sztucznej inteligencji, mnóstwo algorytmów, które należy nazywać sztuczną inteligencją, mają już we własnych smartfonach, samochodach, komputerach.

Z badania wynika, że każdy Polak średnio korzysta z trzech narzędzi SI. Są to podpowiedzi w przeglądarkach internetowych, aplikacje z nawigacją czy rozpoznawanie obiektów podczas robienia zdjęć smartfonami.

Czytaj też: Superkomputery Aurora Intela z mocą obliczeniową jednego eksaFLOPa

Mimo to aż 69% z nas wyobraża sobie sztuczną inteligencję jako robota wyglądającego jak człowiek, 54% kojarzy SI z zaawansowanym komputerem a 30$ z autonomicznym samochodem. Jedynie 17% łączy sztuczną inteligencję ze smartfonem.

W nieodległej przyszłości pojawią się w powszechnym użyciu autonomiczne pojazdy, szybka diagnostyka medyczna, usprawnienie procedur w urzędach, skrócenie czasu oczekiwania na rozpatrywanie różnego rodzaju wniosków. Konsumenci zaczną także dostrzegać i doceniać obecność AI w codziennym organizowaniu swoich własnych spraw – w planowaniu dnia, robieniu zakupów, porządkowaniu zdjęć, dokumentów i notatek, rozbudowanej nawigacji osobistej, tworzeniu list sugerowanych filmów lub utworów muzycznych wartych posłuchania. Z części tych rzeczy już przecież korzystamy nie zdając sobie z tego sprawy, że jest to możliwe właśnie dzięki AI.

Czytaj też: Jak Polscy dziennikarze postrzegają SI?

Źródło: Materiały prasowe