Reklama
aplikuj.pl

Co prowadzi do tajemniczych śmierci wielorybów?

Wygląda na to, że burze słoneczne mogą prowadzić do śmierci tych ogromnych ssaków morskich. Takie wnioski pojawiły się bowiem w czasopiśmie Current Biology.

Wiele gatunków wielorybów prowadzi sezonowe migracje, które odbywają się na dystansach nawet 16 tysięcy kilometrów. Nierzadko ich eskapady kończą się śmiercią tych zwierząt. Wieloryby osiadają na mieliźnie, co często prowadzi do ich zgonów. Naukowcy postanowili sprawdzić korelację pomiędzy burzami na Słońcu a zjawiskiem dotykającym tych ssaków.

Kiedy mają miejsce burze słoneczne, centralna gwiazda Układu Słonecznego wyrzuca w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości promieniowania. Te wysokoenergetyczne cząstki docierają do Ziemi, gdzie zakłócają nasze pole geomagnetyczne. Jeśli wyrzut masy jest wystarczająco silny, to może to przełożyć się na zakłócenia w działaniu zarówno urządzeń elektronicznych jak i mózgów zwierząt.

Analizując dane zebrane na przestrzeni 31 lat oraz 186 przypadków wyrzucenia wielorybów na mieliznę, autorzy badania doszli do ciekawych wniosków. Zauważyli oni, że do śmierci tych zwierząt podczas burz słonecznych dochodziło częściej. Wygląda na to, że podczas migracji wieloryby korzystają z nawigacji magnetycznej, która zostaje zakłócona na skutek wyrzutów słonecznych. Prawdopodobieństwo osadzenia na mieliźnie w czasie trwania burz słonecznych może być nawet czterokrotnie wyższe niż w innych dniach.