Reklama
aplikuj.pl

Beton na podstawie drewnianych odpadów pozwala na efektywny recykling

Jednym z problemów związanych z produkcją cementu jest emisja dwutlenku węgla. Tym samym odzyskiwanie powstałego już betonu jest niezwykle ważne, a właśnie do tego dążą autorzy tego badania.

Co ciekawe, naukowcy twierdzą, że odzyskiwanie betonu w ten sposób jest nie tylko ekologiczne – jest on również wytrzymalszy niż przed recyklingiem. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Tokio, którzy najpierw rozdrobnili fragmenty betonu, a następnie dodali do nich wodę i ligninę. Owa lignina pochodzi z odpadów drzewnych i zapewnia drewnu sztywność.

Kolejnym krokiem w działaniu naukowców było podgrzewanie tej mieszanki i poddawanie jej działaniu wysokiego ciśnienia. W ten sposób udało się stworzyć niezwykle zwartą substancję, połączoną przy pomocy kleju opartego na wspomnianej ligninie. W czasie testów badacze zauważyli, że powstały beton jest bardziej wytrzymały niż ten uzyskiwany tradycyjnymi metodami.

Niezwykle obiecujący jest fakt, iż lignina pochodząca z innych źródeł (np. z odpadów powstałych w gospodarstwach rolnych) mogłaby również być wykorzystywana w recyklingu betonu. Pojawiły się nawet pogłoski, jakoby lignina mogła w pełni zastąpić cement, stanowiący dotychczas podstawę w dziedzinie konstrukcji. Takie rozwiązanie wydaje się świetne, ponieważ pozwala na skuteczną walkę z czynnikami odpowiedzialnymi za zmiany klimatu.