Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, co wywołało małą epokę lodowcową

Lód pokrywający morza i oceany może wywoływać zmiany klimatu. Badanie wykazało, że wzrost jego ilości mógł przyczynić się do upadku kolonii nordyckich na terenie Grenlandii w XIV i XV wieku.

Mała epoka lodowcowa, która objęła Europę od XIII wieku do połowy XVIII wieku, powstała na skutek zmienności w systemie klimatycznym. Najprawdopodobniej wywołał ją znaczny wzrost ilości lodu morskiego, a nie zewnętrzne czynniki, takie jak np. erupcje wulkanów. Co więcej, nagłe zmiany klimatyczne mogą wystąpić spontanicznie, bez zewnętrznej ingerencji.

Przeprowadzona przez naukowców rekonstrukcja wykazała, że w ciągu ostatnich 1400 lat lód był transportowany z Oceanu Arktycznego przez Cieśninę Fram do Oceanu Atlantyckiego. Mała epoka lodowcowa miała więc regionalny charakter, związany z wyjątkowo dużym napływem lodu z Oceanu Arktycznego do północnego Atlantyku.

Czytaj też: Erupcje wulkanów wpływają na klimat. Naukowcy niewłaściwie ocenili ich rolę

Aby dojść do takich wniosków, badacze wykorzystali zapisy geologiczne. Próbki rdzeni pobranych z dna zawierały wystarczająco szczegółowe zapisy, aby wykryć zmiany klimatu w dziesięcioletnich odstępach czasu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News