WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Erupcje wulkanów wpływają na klimat. Naukowcy niewłaściwie ocenili ich rolę

Erupcje wulkanów wpływają na klimat. Naukowcy niewłaściwie ocenili ich rolę

Erupcje wulkanów powodują, że do atmosfery są wyrzucane ogromne ilości popiołu. Może on przesłaniać niebo i zatrzymać ruch lotniczy, unosząc się na wysokości nawet 40 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Tym razem za badania w tej kwestii odpowiadają naukowcy z University of Colorado Boulder, które sugerują, że popiół wulkaniczny może mieć również większy niż sądzono wpływ na klimat naszej planety. Badacze skupili się na erupcji z 2014 roku, która miała miejsce na indonezyjskiej wyspie Jawa. Czerpiąc z obserwacji tego wydarzenia i zaawansowanych symulacji komputerowych, autorzy analiz odkryli, że popiół wulkaniczny utrzymuje się w powietrzu przez długie miesiące.

Kiedy do atmosfery trafiają ogromne ilości cząsteczek bogatych w siarkę, mogą one blokować światło słoneczne przed dotarciem do powierzchni ziemi. W teorii większość odłamków powinna opaść na ziemię wkrótce po erupcji, lecz w przypadku wulkanu Keluta wcale tak nie było. Cząsteczki zawierające siarkę oddziałują z innymi, przekształcając się w kwas siarkowy. Obserwacje wykazały, że takie przemiany zachodzą znacznie szybciej niż by oczekiwano.

Czytaj też: Rekiny żyją w obrębie aktywnego wulkanu. Jak to w ogóle możliwe?

Obecnie najbardziej prawdopodobnie wyjaśnienie zagadki zakłada, iż cząsteczki dwutlenku siarki przylegają do popiołu unoszącego się w powietrzu. Mogą one wtedy ulegać reakcjom chemicznym na powierzchni samego popiołu, wyciągając z powietrza około 43% więcej dwutlenku siarki. Popiół miałby więc przyśpieszać cały proces. Z jednej strony – w kontekście ocieplania się klimatu – erupcje wulkaniczne mogą pomóc w schładzaniu naszej planety. Z drugiej jednak, siarka może przyczyniać się m.in. do niszczenia warstwy ozonowej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News