Reklama
aplikuj.pl

Co znajduje się pod powierzchnią Księżyca?

Nowe badanie przeprowadzone przez geologów z Kanady i Stanów Zjednoczonych sugeruje, że spore ilości metali szlachetnych mogą być ukryte głęboko pod powierzchnią Księżyca. Naukowcy byli w stanie powiązać zawartość siarki w księżycowych skałach wulkanicznych z obecnością siarczku żelaza ukrytego głęboko pod powierzchnią. 

Geolodzy od dawna spekulują, że Księżyc powstał na skutek zderzenia ogromnego obiektu z Ziemią ok. 4,5 miliarda lat temu. Z powodu tej wspólnej historii uważa się, że zarówno Ziemia jak i Księżyc mają podobny skład. Pomiary stężeń metali szlachetnych w księżycowych skałach wulkanicznych przeprowadzone w 2006 r. wykazały jednak ich niezwykle niski poziom. Sądzono wtedy, że tak niskie wartości odzwierciedlają ogólny niedobór metali szlachetnych na Srebrnym Globie.

Czytaj też: NASA przeprowadzi misję mającą na celu zbadanie lodowego księżyca Jowisza

Nowe analizy dają jednak trochę nadziei. Ich wyniki pokazują, że siarka w skałach księżycowych jest swego rodzaju odciskiem palca świadczącym o obecności siarczku żelaza we wnętrzu Księżyca. Właśnie tam mogą znajdować się spore zasoby metali szlachetnych. W ramach eksperymentu autorzy badania odwzorowali warunki panujące na Księżycu. Kolejnym krokiem powinno być porównanie ziemskich próbek z księżycowymi, ale niestety nie udało się do tej pory wydobyć skał księżycowych z  wystarczająco dużych głębokości.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Indyjska misja Chandrayaan-2 dotarła na orbitę Księżyca