Reklama
aplikuj.pl

Test wentylatora Cooler Master Mobius 120P ARGB

test Cooler Master Mobius 120P ARGB, recenzja Cooler Master Mobius 120P ARGB, opinia Cooler Master Mobius 120P ARGB

Cooler Master Mobius 120P ARGB to dosyć drogi wentylator, który ma ciekawe podświetlenie. Czy jednak jest on wart swojej ceny?

Wygląd i specyfikacja Cooler Master Mobius 120P ARGB

W zestawie znajdziemy śrubki oraz zabezpieczenie dla złącza ARGB. To ostatnie pozwala na zabezpieczenie pomiędzy dwoma złączami ARGB, które często słabo się trzymają i mogą rozpiąć. Dzięki niemu nie będzie takiej możliwości. Gwarancja wynosi 5 lat.

Cooler Master Mobius 120P ARGB działa z maksymalną prędkością równą 2400 RPM. Przepływ powietrza wynosi wtedy 75,2 CFM, ciśnienie 3,63 mmH2O, a głośność 30 dBA. Zastosowane łożysko to LDB (Loop Dynamic Bearing), a MTTF to ponad 200 tysięcy godzin. Konstrukcja ma wymiary 120 x 120 x 25 mm i waży 179 g. Wychodzą z niej dwa kabel: 4-pin PWM oraz ARGB (końcówka męska i żeńska).

Wentylator ma na bokach antywibracyjne nakładki. Siedem łopatek jest na końcach połączonych, co ma eliminować wibracje i zapewnić stabilne działanie śmigła. Cooler Master nazwał to RBD (Ring Blade Design). Poza tym mamy też specjalny projekt rotora i ramki, który ma zwiększać przepływ powietrza i maksymalizować ciśnienie. Całość jest też przy tym nastawiona na cichą pracę.

Czytaj też: Test wentylatora Cooler Master MasterFan MF120 Halo

Cooler Master Mobius 120P ARGB na pewno może się podobać. Mamy podświetlenie ARGB, którym dowolnie można sterować. Z pewnością rozświetli to wnętrze obudowy i powinno sporej części z Was się spodobać.

Metodologia testów

  1. W testach użyłem anemometru Voltcraft PL-130AN oraz decybelomierza Voltcraft SL-100.
  2. Wentylator umieściłem w specjalnej tubie o długości 250 mm i średnicy 75 mm. Na drugim końcu tuby został zainstalowałem anemometr. Wyniki odczytałem po ustabilizowaniu się przepływu.
  3. Testy głośności odbył się z odległości 200 mm, przy tle 33 dBA.

Testy Cooler Master Mobius 120P ARGB

Na maksymalnych obrotach wentylator oferuje bardzo dobrą wydajność. Śmgło znajduje się wtedy w czołówce wentylatorów, lekko przegrywając z najwydajniejszymi. Na 1800 RPM mogło by być jednak trochę lepiej – śmigła o podobnych RPM potrafią wypadać lekko wydajniej. Podobnie jest na 1200 RPM, gdzie jest to jednak jeden z mniej wydajnych wentylatorów, choć strata do pozostałych nie jest duża.

Przy 2400 RPM jest oczywiście głośno, ale nie jest aż tak źle, jak potrafi być w przypadku produktów konkurencji. Wynik 48,9 dBA nie jest więc zły. Bardzo dobrze robi się na niższych obrotach, gdzie przy 1800 RPM jest już naprawdę fajnie, a na 1200 RPM śmigła raczej nie usłyszycie.

Czytaj też: Test wentylatora Arctic P14 Slim PWM PST

Podsumowanie testu Cooler Master Mobius 120P ARGB

Cooler Master Mobius 120P ARGB kupicie za ok. 130 zł. Jest to tym samym jeden z droższych wentylatorów, jakie znajdziecie w sprzedaży. Śmigło jest z pewnością dobrze wykonana i może się podobać. Tutaj sporą robotę wykonuje podświetlenie ARGB, które rozświetli obudowę.

Na maksymalnych obrotach wydajność jest bardzo dobra, choć jest wtedy głośno. Trzeba jednak pamiętać, że jest to aż 2400 RPM, a konkurencja na niższych obrotach potrafi być znacznie głośniejsza. Przy 1800 RPM i 1200 RPM wydajność jest niższa i mogła by być lepsza w stosunku do konkurencji, choć nie jest źle – różnice nie są duże. Jest za to bardzo dobrze pod względem kultury pracy – przy 1200 RPM wentylator kompletnie nie powinien Wam przeszkadzać.

Za dosyć sporą cenę otrzymujemy więc konstrukcję wydajną na maksymalnych obrotach i stosunkowo cichą na niższych. Moim zdaniem warto więc rozważyć testowanego śmigła.