WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Cove prezentuje biodegradowalną alternatywę dla plastikowych butelek na wodę

Już w 2004 roku słyszeliśmy o butelce na wodę wytworzonej z tworzywa na bazie kukurydzy o nazwie Biota. Została ona uznana za w 100% przyjazną dla środowiska i bezpiecznie ulegającą biodegradacji w ciągu 80 dni. Niestety nie udało jej się zmienić tego rynku – większość wody jest nadal dostarczana w plastikowych butelkach.

Właśnie Cove zaprezentowało swój pomysł, który ma zmienić tę branżę. Butelka wykonana została z polihydroksyalkanianu (PHA). Jest to biopolimer zatwierdzony przez FDA, który w 100% rozkłada się na CO2, wodę i odpady organiczne. Firma twierdzi, że nawet bezpiecznie może on rozkładać się w glebie czy wodzie.

Czytaj też: Czy aplikacja na smartfona może wykrywać cukrzycę?

Cove, butelka Cove, butelka na wodę, cove woda, butelka na wodę cove, biodegradowalna butelka

Oczywiście czas rozkładania zależy od takich czynników jak temperatura czy wilgotność otoczenia, jednakże firma przeprowadziła odpowiednie testy pokazujące ile czasu zajmie rozkładanie. Ma to trwać około 5 lat w środowisku najmniej sprzyjających biodegradacji.

Teraz Cove zamierza przekonać dużych graczy na rynku, aby zmienili plastik na ich produkt. Trwałość butelki wynosi do 6 miesiecy a klienci nie muszą jej od razu wyrzucać. Można ją używać do daty ważności naklejonej na produkcie.

Jedna butelka o pojemności 500 ml wyceniana jest na 2 dolary, a 12 opakować może już zamówić każda osoba mieszkająca w Kalifornii. Cena jest dosyć wysoka i wątpliwe, aby ktokolwiek zdecydował się na coś takiego. Wątpię też, czy ktokolwiek z nas chciałby płacić znacznie więcej za butelkę wody. Dajcie znać w komentarzach co Wy o tym sądzicie.

Czytaj też: Gwiazdy w tym systemie podwójnym krążą niezwykle blisko siebie

Źródło: Newatlas