WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Czy aplikacja na smartfona może wykrywać cukrzycę?

Czy aplikacja na smartfona może wykrywać cukrzycę?

Miliony osób na całym świecie choruje na cukrzycę. Ostatnie badania pokazują, że można do jej diagnozy wykorzystać tylko smartfona – nie trzeba iść do lekarza.

Ponad 1/4 osób w USA żyje z cukrzycą i nie ma o tym pojęcia. Jej brak leczenia prowadzi to poważnych konsekwencji, w tym do problemów z nerkami, chorób oczu, serca czy nawet udaru. Obecnie lekarz musi pobrać próbkę krwi w celu postawienia diagnozy – wymaga to wizyty w przychodni.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii postanowili sprawdzić, czy można zdiagnozować cukrzycę za pomocą smartfona. Wykorzystali oni do tego sygnał fotopletyzmograficznego (PPG). Technologia ta wykorzystuje aparat smartfona oraz lampę błyskową.

Czytaj też: Związki będące w zielonej herbacie i marchwi odwracają skutki Alzheimera

Kiedy serce pompuje krew to wytwarza się puls ciśnienia przepływający przez ciała. Obwodowe naczynia krwionośne puchną, w celu przyjęcia krwi. Dzięki PPG można zobaczyć owe niewielkie zmiany.

W celu sprawdzenia tej techniki naukowcy zrekrutowali 54269 osoby, które skorzystały z aplikacji Azumio Instant Heart Rate. Naukowcy stworzyli algorytm głębokiego uczenia się, który wykorzystywał sygnał PPG do wykrywania cukrzycy.

Ich techniki poprawnie zidentyfikowała 97% osób jako te niemające cukrzycy. Poprawnie zidentyfikowanych zostało 72% osób z cukrzycą, ale po dodaniu dodatkowych informacji takich jak BMI czy płeć, skuteczność powiększyła się do 81%.

Badacze chcą teraz rozwijać swój pomysł i sprawdzić go na Azjatach czy Afroamerykanach, którzy mają większe wskaźniki cukrzycy. Początkowe wyniki są napawające nadzieją, więc w przyszłości możemy rzeczywiście diagnozować cukrzycę dzięki aplikacji na smartfona.

Czytaj też: Robot wykrywający fitoplanktony

Źródło: Medicalnewstoday