Reklama
aplikuj.pl

Ten lek powstrzymuje chorych na COVID-19 przed zakażaniem innych

covid

Szczepionki na koronawirusa, które zostaną wkrótce wprowadzone do użytku mają skuteczność wynoszącą około 95%. Nie me jednak pewności co do tego, czy zaszczepieni przestają zakażać innych.

Naukowcy z Georgia State University uważają, że stworzyli środek przeciwwirusowy podawany doustnie, który może zablokować rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w ciągu zaledwie 24 godzin.

Czytaj też: Jak długo trwa odporność po szczepieniu na COVID-19?
Czytaj też: Szczepionka na COVID-19 wzbudza u mnie duże obawy
Czytaj też: Jak długa powinna być izolacja przy COVID-19? Nowe badania sugerują zmiany

Ich dokonania zostały opisane na łamach Nature Microbiology, a opublikowany artykuł sugeruje, iż nowy lek jest skuteczny przeciwko wirusom grypy i wykazuje efektywność także w starciu z koronawirusem. MK-4482/EIDD-2801 ma trzy zalety. Może zapobiegać ciężkiemu przebiegowi COVID-19, skracać fazę, w czasie której pacjent jest zakaźny oraz umożliwiać wygaszanie lokalnych ognisk epidemii.

Chorzy na COVID-19 zakażają innych, a MK-4482/EIDD-2801 ma temu zapobiegać

W ramach eksperymentów naukowcy zakazili zwierzęta przy pomocy SARS-CoV-2 i rozpoczęli terapię MK-4482/EIDD-2801. Następnie umieścili chore fretki wraz ze zdrowymi (czyniąc podobnie w przypadku grupy kontrolnej), aby przekonać się, czy zajdzie między nimi transmisja.

Czytaj też: Chiny rozpoczną szczepienia na koronawirusa na wielką skalę
Czytaj też: Oto 5 miejsc, w których ryzyko zakażenia koronawirusem jest najwyższe
Czytaj też: Czy badanie krwi może wykazać skuteczność szczepionek na koronawirusa?

Okazało się, że miała ona miejsce tylko w grupie kontrolnej, podczas gdy zwierzęta, którym podano lek, nie zakaziły innych osobników. Nie wiadomo, kiedy opisywany środek mógłby trafić do użytku przeznaczonego dla ludzi.