Reklama
aplikuj.pl

Zobaczcie cyfrową rekonstrukcję najsłynniejszej brytyjskiej świątyni

Katedra w Canterbury, poświęcona m.in. Tomaszowi Becketowi, to najważniejsze miejsce pielgrzymek w średniowiecznej Anglii. Niedawno zostało ono zrekonstruowane cyfrowo, co pozwoliło przywrócić mu wygląd przypominający stan sprzed zniszczenia świątyni.

W latach trzydziestych XV w. angielska reformacja zniszczyła ozdoby i bogactwa zdobiące tysiące kościołów katolickich. W 1538 roku, katedra w Canterbury, określana także mianem świątyni św. Tomasza Becketa, również skończyła w podobny sposób. Becket był niezwykle wpływowym arcybiskupem Canterbury i męczennikem.

Becket był też jedną z najważniejszych postaci w średniowiecznej Europie. Został on zamordowany przez rycerzy swojego dawnego przyjaciela, króla Henryka II, kiedy bronił praw Kościoła. Po śmierci został szybko uhonorowany i mianowany świętym oraz patronem Londynu. Teraz, 850 lat po pochowaniu Becketa, na łamach Journal of the British Archaeological Association ukazał się artykuł opisujący przeprowadzoną niedawno cyfrową rekonstrukcję katedry.

Czytaj też: Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?

Cyfrowy model opiera się na tym, jak prawdopodobnie wyglądała świątynia w 1408 roku, kiedy to Canterbury odwiedzało nawet 100 000 pielgrzymów rocznie. Z rekonstrukcji wynika, że katedra powstała znacznie wcześniej, w latach 1180-1220, a jej budowa i zdobienie zajęło prawdopodobnie ponad trzydzieści lat. Więcej wideo z rekonstrukcji jest dostępnych za pośrednictwem tej strony.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News