Naukowcy z Uniwersytetu Yale zidentyfikowali cząsteczkę, która aktywuje plemniki i prowadzi je do jajeczka. Może to doprowadzić do stworzenia lepszych metod antykoncepcji albo leczenia niepłodności.

Plemniki mają kanały wapniowe o nazwie CatSper. Wykorzystywane są one do wykrywania otoczenia i to dzięki nim plemniki wiedzą, że są w żeńskim układzie rozrodczym. Przynajmniej tak do tej pory wyglądała teoria – nikt nie wiedział jak to dokładnie działa.

Czytaj też: Rzadkie nagranie pokazuje Einsteina mówiącego o muzyce i bombie atomowej

Naukowcy podczas badania zwrócili uwagę na białko znane jako EFCAB9. To właśnie ono działa jak czujnik, który otwiera kanały, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Jest to brakujący element w całej tej teorii i wyjaśnia on, w jaki sposób plemniki reagują na sygnały fizjologiczne.

W celu sprawdzenia tego białka naukowcy stworzyli myszy bez genu kodującego EFCAB9. Okazało się, że myszy rzeczywiście zapładniają mniej samic. Plemniki były mniej aktywne i przez to ciężej było im dotrzeć do jajeczka.

Naukowcy chcą teraz pójść w dwie strony – stworzyć lepszą antykoncepcję oraz spróbować stworzyć nową metodę leczenia problemów z płodnością. Kto wie, może w przyszłości to właśnie te badania staną się podstawą rozwiązania wielu problemów mężczyzn?

Czytaj też: Zajadanie stresu powoduje szybszy przyrost masy ciała

Źródło: Newatlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej