Chyba każdy kojarzy widok zaschniętej tubki zawierającej pastę do zębów. Tzw. gęste zawiesiny koloidalne wykazują podobne cechy, tj. twardnieją po pewnym czasie.
Na łamach Nature Materials pojawił się artykuł poświęcony tego typu zjawiskom. Profesor Eric Furst oraz zespół naukowców z Ecole des Ponts i Uniwersytetu Paris-Est odkryli proces, który wyjaśnia pewne zmiany zachodzące w pastach wraz z upływem czasu.
Rozumiejąc, jak starzeją się materiały, ludzie, którzy z nich korzystają, mogą opracować lepsze sposoby przewidywania i zapobiegania niepożądanym zmianom. Eksperymenty sugerują powiązania pomiędzy chemią powierzchni cząsteczek, która może być dostosowana przez reakcje chemiczne lub za pomocą dodatków, z właściwościami materiałów sypkich.
Czytaj też: Beton na podstawie drewnianych odpadów pozwala na efektywny recykling
Autorzy badań stosowali różne metody badania procesu starzenia się w zawiesinach krzemionki i lateksu polimerowego. Wstępne doświadczenia wykazały, że mikrostruktura tych materiałów nie zmienia się wraz z upływem czasu. Jeśli cząsteczki nie zmieniają pozycji, to naukowcy uznali, że jakiś proces musi zachodzić między nimi. Dzięki dalszym badaniom zrozumieli, że motorem napędowym tego zjawiska jest tzw. starzenie kontaktowe.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News