Opierając się na relacjach spisanych podczas i po jego rządach, Neron (żyjący w latach 37-68) przez długi czas uważany był za despotę, którego przywództwo było pełne straszliwych aktów przemocy. Mowa m.in. o otruciu nastoletniego rywala, zabiciu matki, spaleniu Rzymu, rzezi chrześcijan, a nawet zamordowaniu własnej żony. Niedawne badanie sugeruje, że Neron był prawdopodobnie niewinny w związku z niektórymi przypisywanymi mu czynami.
Co więcej, mimo że rzymscy historycy pisali, że Neron był powszechnie obrażany, dowody archeologiczne z miasta Pompeje sugerują, że Neron był lubiany przez zwykłych ludzi. Został on mianowany cesarzem w 54 roku, kiedy miał zaledwie 17 lat. Wiele informacji o tym władcy pochodzi od trzech starożytnych historyków – Tacyta, Swetoniusza i Kasjusza Diona. Istnieje jednak możliwość, że wyolbrzymili lub wymyślili złe uczynki, aby cesarz wyglądał jeszcze gorzej.
Czytaj też: Niedawno odkryte greckie miasto może być związane z wojną trojańską
Na przykład Tacyt pisał, że Neron dodał bezwonną i bezbarwną truciznę do dzbanka z wodą, którą następnie wypił Brytanik, umierając kilka sekund później. Sęk w tym, że zdaniem badaczy stosowane ówcześnie trucizny roślinne musiałyby być bardzo skoncentrowane, aby wywołać taką reakcję. Do tego stopnia, że nie dałoby się ich pomylić z wodą czy innymi napojami. Tacyt był również odpowiedzialny za opowieść, w myśl której Neron rozpoczął wielki pożar Rzymu w 64 roku. Zdaniem pisarza cesarz grał na skrzypcach, podczas gdy miasto płonęło. Ogień palił się przez sześć dni i zniszczył dwie trzecie miasta, umożliwiając Neronowi budowę nowego kompleksu pałaców nad spalonymi ruinami. Nie było jednak żadnych dowodów na winę cesarza, który był oskarżany głównie przez nieprzychylną mu arystokrację.
Wydaje się, że społeczeństwo znacznie przychylniej patrzyło na Nerona. Niestety historycy byli odmiennego zdania. Swetoniusz opisywał cesarza jako narcyza, który kazał oklaskiwać ludziom jego własne występy. Nikt nie mógł nawet opuścić sali, nawet w skrajnych przypadkach. Swetoniusz dodał, iż Neron maltretował małych chłopców, uwodził zamężne kobiety i miał podejrzane relacje z własną matką. Neron popełnił samobójstwo w 68 roku, zostawiając cesarstwo w ogromnym chaosie.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na przedmioty z wielkiej bitwy morskiej z okresu Cesarstwa Rzymskiego