Reklama

Czy Einstein miał rację? Naukowcy wykorzystali wieżę telewizyjną, aby się tego dowiedzieć

Naukowcy związani z Riken wykorzystali wysoką na 634 metry wieżę telewizyjną Tokyo Skytree oraz precyzyjne zegary, aby po raz kolejny sprawdzić ogólną teorię względności Alberta Einsteina.

Korzystając z zaawansowanych przyrządów, zaobserwowano różnice w upływie czasu pomiędzy obiektami znajdującymi się na powierzchni Ziemi oraz na wysokości 450 metrów. Owe różnice są naprawdę niewielkie, jednak stanowią potwierdzenie tego, o czym mówił Einstein ponad sto lat temu. Chodzi o wpływ grawitacji na czasoprzestrzeń.

Jak dodali autorzy eksperymentu, zegar na większej wysokości tyka szybciej niż ten, który znajduje się niżej. Z instrumentem, który mierzy z dokładnością do attosekund, naukowcy mogli wykryć różnice na dystansie zaledwie 450 metrów – pomiędzy ziemią a jednym z pięter tokijskiej wieży. Tego typu obserwacje są fascynujące z co najmniej dwóch powodów.

Czytaj też: Rzadkie nagranie pokazuje Einsteina mówiącego o muzyce i bombie atomowej

Po pierwsze, możemy zdać sobie sprawę z tego, jak zaawansowanymi przyrządami dysponują obecnie badacze. Wszak niełatwo jest zmierzyć różnice równe trylionowym cżęściom sekundy. Po drugie, nabieramy jeszcze większego szacunku do dokonań Einsteina, który swoje teorie tworzył, kiedy ówczesne instrumenty były znacznie mniej rozbudowane.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News