Reklama
aplikuj.pl

Czy kryzys wieku średniego występuje u psów?

Na przestrzeni lat i dekad nasze spojrzenie na życie i opinie o różnych kwestiach zmieniają się, kształtując osobowość. Średnio po czterech lub pięciu dekadach życia, niektóre osoby doświadczają tzw. kryzysu wieku średniego.

Artykuł opublikowany na łamach Scientific Reports sugeruje, że takie zjawisko nie dotyczy tylko ludzi, ale również i psów. Naukowcy zauważyli bowiem, iż czworonogi mają tendencję do zmian w postrzeganiu świata w stosunkowo przewidywalnym momencie życia. Owe zmiany sprawiają, że , nasi pupile są mniej zainteresowani nowymi doświadczeniami i w pewnym sensie znużone egzystencją.

Czytaj też: Boisz się (pandemicznej) samotności? Pomogą Ci zwierzęta domowe
Czytaj też: Petoi Bittle, czyli robotyczne zwierzątko domowej roboty
Czytaj też: Browarnicy chcą upijać zwierzęta hodowlane. Nie uwierzycie, w jakim celu

Badacze zaplanowali eksperyment mający na celu śledzenie osobowości psów u ponad 200 osobników tej samej rasy. Zespół wybrał Border collie, które są uznawane za niezwykle inteligentne. Wiek poddanych badaniom zwierząt wahał się od mniej niż 1 roku do 15 lat.

Kryzys wieku średniego dotyczy zarówno psów jak i ludzi

Naukowcy chcieli przekonać się, w jakim stopniu psy są zainteresowane nowymi doświadczeniami i otoczeniem poprzez wprowadzanie ich do pomieszczeń, których nie znały. Naukowcy przeprowadzili szereg badań, śledząc różne zachowania. Jednym z najważniejszych odkryć jest to, że czworonogi mają tendencję do mniejszego zainteresowania nowymi rzeczami po ukończeniu trzech lat. Zmiana ta była przewidywalna, nawet u psów, które nie osiągnęły jeszcze tego wieku.

Czytaj też: Współczesne koty mają zaskakująco dużo wspólnego z szablozębnymi łowcami
Czytaj też: Chcecie komunikować się ze swoimi kotami? Znamy na to sposób