Astronomowie z Instytutu Maxa Plancka, University of New South Wales i School of Space Research prowadzą badania poświęcone temu, jak zmienia się aktywność Słońca i jak wygląda ona na tle innych gwiazd.
Aby to ocenić, naukowcy wykorzystali dane zebrane przez teleskopy Kepler i Gaja. Oddzielili 150 tysięcy gwiazd z tzw. ciągu głównego. Podstawowym kryterium wyboru był okres rotacji, który w przypadku Słońca wynosi 24,5 dnia. Tym samym badacze wybrali obiekty o okresie rzędu 20-30 dni.
Kolejne kryteria obejmowały temperaturę powierzchni, wiek i skład. Po czasie wyselekcjonowano 369 gwiazd podobnych do Słońca. Okazało się, że na tle innych, centralna gwiazda Układu Słonecznego jest zaskakująco spokojna. Promieniowanie Słońca waha się o zaledwie 0,07 procent jeśli chodzi o fazę aktywną a nieaktywną. W przypadku innych obiektów różnice te były średnio pięciokrotnie większe.
Czytaj też: Co stanie się gdy Słońce umrze?
Warto również zaznaczyć, że badania dotyczące Słońca opierają się na danych z wielu lat, ponieważ ich autorzy wykorzystali dokonania astronomów z XVII wieku. Analizowali też rdzenie lodowe, które zawierają informacje o promieniowaniu słonecznym z ostatnich 9000 lat.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News