Naukowcy z Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze mierzyli sygnały mózgowe ptaków, co doprowadziło ich do wniosku, że krukowate są zdolne do świadomego odbierania bodźców zmysłowych.
Do tej pory ten typ świadomości był obserwowany tylko u ludzi i innych naczelnych, które mają zupełnie inne struktury mózgowe niż ptaki. Nasza zdolność do świadomego postrzegania otoczenia jest efektem procesów zachodzących w korze mózgowej. Przez wiele lat dyskutowano, czy zwierzęta z zupełnie inną budową mózgów również są zdolne do takiego świadomego postrzegania.
Naukowcy z Tybingi przeszkolili dwie wrony, które musiały sygnalizować, kiedy widziały bodziec obecny na ekranie. Większość bodźców była percepcyjnie jednoznaczna, a ptaki bezproblemowo oceniały ich obecność lub brak. Niektóre bodźce były jednak tak słabe, że znajdowały się na „progu”. W przypadku tego samego słabego bodźca wrony czasami sygnalizowały jego obecność, podczas gdy w innych – zgłaszały brak. Właśnie w tym miejscu do gry wchodziło subiektywne postrzeganie świata.
Czytaj też: Skamieniałości tych małp mogą wyjaśnić, kiedy pojawiła się u nich dwunożna postawa
Gdy wrony zwracały uwagę na bodziec, komórki nerwowe w ich mózgach były aktywne w okresie między prezentacją bodźca i reakcją behawioralną. Jeśli nie odbierały bodźca, komórki nerwowe nie reagowały. O dziwo, można było przewidzieć subiektywne doświadczenia wnuków w odniesieniu do bodźca na podstawie aktywności ich komórek nerwowych. Oznacza to, że pod względem historii ewolucji początki świadomości mogą być znacznie starsze i bardziej rozpowszechnione w królestwie zwierząt niż sądzono.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News