Kuchenki mikrofalowe są podstawą kuchni od dziesięcioleci, pozwalając na podgrzanie lub przygotowanie szeregu potraw. Ale czy istnieje bezpieczny dystans, który powinniśmy utrzymywać, znajdując się w pobliżu tego urządzenia?
Odpowiedź jest krótka: trudno mówić o jakimkolwiek zagrożeniu. Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków urazy spowodowane promieniowaniem mikrofalowym są bardzo rzadkie. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które można podjąć w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas korzystania z kuchenki mikrofalowej.
Mikrofale to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, które porusza się w przestrzeni. Promieniowanie elektromagnetyczne przybiera różne formy, w tym fale radiowe, światło widzialne, promienie rentgenowskie i gamma.
Mikrofale, podobnie jak fale radiowe, są rodzajem „promieniowania niejonizującego”, co oznacza, że nie mają wystarczająco dużo energii, aby wybić elektrony z atomów. Mikrofale nie uszkadzają więc DNA wewnątrz komórek. Dla przykładu, promienie rentgenowskie i gamma są klasyfikowane jako „promieniowanie jonizujące”. Jest to rodzaj, który ma wystarczająco dużo energii, aby usunąć elektrony z atomów i uszkodzić komórki i DNA.
Nawet jeśli mikrofale nie stwarzają takiego samego ryzyka dla zdrowia jak promieniowanie rentgenowskie, nie oznacza to, że są one wolne od ryzyka. Mikrofale podgrzewają pokarm powodując wibracje cząsteczek wody, co wytwarza ciepło. Teoretycznie mikrofale mogą ogrzewać tkanki ciała w ten sam sposób, w jaki ogrzewają jedzenie, a przy wysokich natężeniach mikrofale mogą powodować oparzenia. Ale takie wydarzenia mają miejsce naprawdę rzadko.
Prawo wymaga, aby kuchenki mikrofalowe posiadały dwa systemy blokad, które wstrzymują produkcję mikrofal w momencie otwarcia drzwi. Zapobiega to niekontrolowanej emisji potencjalnie groźnego promieniowania.