Reklama
aplikuj.pl

Czy światło jest w stanie uciec z czarnej dziury?

wszechswiat

Z wyników znajdujących się w badaniu opublikowanym na łamach The Astrophysical Journal możemy wywnioskować, że czarne dziury są w stanie zaginać światło, które z nich „ucieka”.

Każdy, kto choć trochę interesuje się astronomią, słyszał o potędze czarnych dziur. Obiekty te generują tak silną grawitację, że nic nie jest w stanie przed nią uciec – nawet światło. Skoro jednak czarne dziury da się zaobserwować w związku z emitowanym przez nie promieniowaniem rentgenowskim, to w obrębie materiału krążącego odpowiednio daleko od tego obiektu światło jest w stanie przetrwać.

Już w latach 70. naukowcy przewidywali, że światło próbujące uciec z czarnej dziury może do niej wracać niczym rzucony przez człowieka bumerang. Dopiero teraz udało się to jednak udowodnić, a badacze wiedzą, iż światło nie tylko wraca w kierunku czarnych dziur – w pewnym momencie odbija się od nich i skutecznie oddala.

Czytaj też: 10 dziwnych rzeczy wysłanych w kosmos

Badania opierają się na obserwacjach czarnej dziury, w pobliżu której orbituje gwiazda podobna do Słońca. Para ta nazywa się XTE J1550-564, a czarna dziura pochłania gwiazdę, pobierając jej materiał, który tworzy tzw. dysk akrecyjny. Rezultaty analiz stanowią kolejne potwierdzenie słuszności założeń ogólnej teorii względności stworzonej przez Alberta Einsteina.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News