WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy znikający zmysł węchu może zapowiadać śmierć?

Osoby starsze ze słabym zmysłem węchu mają większe prawdopodobieństwo śmierci w ciągu 10 lat niż osoby z lepszym tym zmysłem. Przynajmniej tak sugerują najnowsze badania.

Badacze w latach 1997-1998 przebadali około 3 tysięcy starszych osób w wieku od 70 do 79 lat mieszkających w Pittsburghu lub Memphis w stanie Tennessee. Spośród nich 2300 wykonało test związany z zapachem a ich życie było monitorowane do czasu śmierci lub do 2014 roku.

Czytaj też: Pewna kobieta miała wzór oka byka w swoim oku

Naukowcy odkryli, że osoby starsze ze słabym zmysłem węchu mają o 46% większe ryzyko śmierci w ciągu 10 lat, niż osoby z idealnym węchem. Badania wykazały również, że 28% większego ryzyka śmierci można przypisywać Parkinsonowi, otępieniu i niezamierzonej utracie masy ciała.

Pozostała 72% osób w grupie zwiększonego ryzyka nie ma wyjaśnień wiążących słaby zmysł węchu z możliwością śmierci. Aż u 1/4 amerykanów w wieku starszym widoczny jest spadek węchu, ale większość nie zwraca na to uwagi – ważniejszy jest wzrok czy słuch.

Warto więc zwracać uwagę, czy u Waszych dziadków nie ma przypadkiem spadku jakości węchu. Jeśli się on pojawi to warto przejść się do lekarza, który musiałby znaleźć przyczynę tego stanu i dokładnie zbadać Waszych najbliższych.

Czytaj też: Tak wygląda nasz gen – powstała pierwsza na świecie symulacja

Źródło: Livescience