Heron najprawdopodobniej był pochodzenia greckiego i żył pomiędzy 10 a 70 rokiem. Jako student często przebywał w gmachu Biblioteki Aleksandryjskiej, a na jego życie wpływ miały dokonania Ktesibiosa z Aleksandrii.
Heron wynalazł pierwszy na świecie „automat” na monety, wóz strażacki czy organy wodne. Opracował również mechanizmy wykorzystywane w teatrze. Niestety, większość jego dzieł została zniszczona wraz z plądrowaniem Biblioteki Aleksandryjskiej, ale kilka z nich zachowało się dzięki rękopisom.
Czytaj też: Najstarsza bitwa Europy? Archeolodzy mają nową teorię
Czytaj też: Zmiany klimatu ujawniają skarby archeologiczne, a naukowcy są zmartwieni
Czytaj też: To nie koniec odkryć w Sakkarze. Archeolodzy znaleźli kolejne sarkofagi
Szczególnie interesującym przykładem geniuszu Herona była tzw. bania. Stanowiła ona pierwowzór maszyny parowej i składała się z kotła podgrzewanego ogniem. Na osi nad nim znajdowała się z kolei turbina w formie kuli, która była wprawiana w ruch obrotowy na skutek przepływu pary wodnej.
Bania Herona wyprzedzała swoje czasy, ale nie zyskała większej popularności
Praktyczne zastosowanie bani Herona jest nieznane, ale większość ekspertów uważa, że pełniła ona rolę czysto… rozrywkową. Co ciekawe, trwa również dyskusja na temat tego, czy Heron faktycznie był pierwotnym twórcą tego wynalazku. Archeolodzy zwracają bowiem uwagę na postać Witruwiusza, żyjącego w latach 80 p.n.e. – 15 n.e. W jego zapiskach znaleziono notatki dot. bani składającej się z metalowej kuli częściowo wypełnionej wodą i umieszczonej nad ogniem w celu wytworzenia pary wodnej.
Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii
Czytaj też: Pierwotnie marchew wcale nie była pomarańczowa. Skąd jej dzisiejsza barwa?
Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?
Bania Herona nie zyskała uznania w oczach rzymskich cesarzy. Ówcześnie wykorzystywany bowiem przede wszystkim pracę niewolników o nie widziano potrzeby konstruowania maszyn, które zastąpiłyby siłę ludzkich mięśni. Podobna zależność dotyczyła w kolejnych wiekach reszty Europy, a zmiana nastąpiła dopiero w okresie rewolucji przemysłowej.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News