Na terenie dzisiejszego Maroka odnaleziono skamieliny liczące ok. 100 milionów lat. Okazuje się, że szczątki należą do czterech nieznanych wcześniej gatunków latających gadów.
Okazuje się, iż owe drapieżniki należały do grupy pterozaurów. Trzy z nich przynależą do rodziny Ornithocheiridae i zidentyfikowano je na podstawie fragmentów szczęk zawierających spiczaste zęby. Czwarty z kolei to Afrotapejara zouhrii, pozbawiony zębów – na szczęście analiza jego czaszki okazała się wystarczająco do przydzielenia tego osobnika do konkretnego gatunku.
Naukowcy sądzą, że owe zwierzęta miały rozpiętość skrzydeł sięgającą nawet 4 metrów, a ich zęby były przydatne podczas polowania na ryby. Afrotapejara zouhri nie miał takich zębów, posiadał za to sporych rozmiarów grzebień umiejscowiony na przodzie czaszki. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku współczesnych ptaków, kości tych pterozaurów były puste i niezwykle lekkie.
Czytaj też: Ten gigantyczny pterozaur rządził kiedyś niebem
Istnieje jednak pewna konsekwencja tej „lekkości”: niewiele szczątków pterozaurów przetrwało do dziś. Są one bowiem podatne na upływ czasu. Warto zaznaczyć, że kości szczęk trzęch uzębionych osobników przypominają te, które wcześniej znaleziono na terenie Brazylii i Anglii. Z tego powodu naukowcy myślą o przypisania ich do rodzajów zwanych Anhanguera, Ornithocheirus i Coloborhynchus. Jeśli okaże się to prawdą, poznamy ogromny zasięg, jaki miały te zwierzęta, występując w wielu różnych miejscach kuli ziemskiej.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News