Reklama
aplikuj.pl

Mydło czy środek dezynfekujący – co lepsze na koronawirusa?

Jednym z podstawowych elementów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest przestrzeganie zasad higieny. Dr Gregory Poland wyjaśnił, dlaczego zwykłe mydło jest niezwykle skutecznym środkiem umożliwiającym pozbycie się SARS-CoV-2.

Na czym polega sekret skuteczności mydła? Wiąże się on z obecnością na naszej skórze tłuszczów zwanych lipidami. To właśnie do nich przyczepiają się wirusy, a mydło umożliwia zmniejszenie napięcia powierzchniowego, dzięki czemu – przy odrobinie tarcia – można „odkleić” koronawirusa od skóry.

Oczywiście, aby odpowiednio się zabezpieczyć, należy myć dłonie przez co najmniej 20 sekund. Tylko w takim wypadku da się usunąć wszelkie groźne zanieczyszczenia, szczególną uwagę przykładając do nasady dłoni, paznokci czy przestrzeni między palcami.

Czytaj też: Te objawy sugerują prawdopodobieństwo zgonu od koronawirusa

Środki dezynfekujące również mogą się sprawdzić, ale trzeba pamięć o co najmniej jednym warunku: stężenie zawartego w nich alkoholu musi wynosić minimum 60 procent. Poza tym płyn powinien być używany w dość sporych ilościach, bowiem pojedyncza „kropla” na niewiele się zda, jeśli zamierzamy oczyścić całe dłonie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News