WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

David Patterson uważa, że nadszedł czas na nowe architektury i języki programowania

David Patterson uważa, iż prawo Moore’a dobiegło końca, a wraz z nim rozpocznie się złota era komputerów.

Patterson jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz inżynierem Google. Jest również jednym z pionierów architektury mikroprocesorów RISC. Jego zdaniem nie było lepszego czasu na zostanie architektem komputerowym niż obecnie, ponieważ prawo Moore’a przestało obowiązywać.

Podczas swojego wystąpienia na 2018 @Scale Conferene, Patterson stwierdził, że znajdujemy się w punkcie, w którym skalowanie wydajności nie może przebiegać tak dynamicznie jak do tej pory. Wcześniej podwajała się ona średnio co 18 miesięcy, a ludzie kupowali nowy sprzęt, gdyż był on znacznie wydajniejszy od poprzedniego. Obecnie wzrost wynosi ok. 3%, a więc na podwojenie wydajności trzeba by poczekać aż 20 lat.

Paradoksalnie taka sytuacja stwarza okazję do podbicia rynku przez nowych pracowników. Mają oni szansę zaprojektować nowe architektury oraz języki programowania, a na najlepszych czekają tzw. Nagrody Turinga. Jako przykład David Patterson podał przepisanie Pythona do C. Taki zabieg zwiększył wydajność kodu aż 50-krotnie, podczas gdy stosując dodatkowe usprawnienia, można by osiągnąć nawet 1000 razy lepszy wynik niż początkowo. W kwestii architektury specjalista nawiązał do uczenia maszynowego. Jego zdaniem stanowi ona przyszłość rozwoju sprzętu, o czym świadczą ruchy największych firm na rynku. I choć każdy ma inną koncepcję, to zarówno Nvidia, Intel, Microsoft jak i Google poczyniły znaczące kroki w związku z uczeniem maszynowym. Obecnie istnieje 45 startupów zaprojektowanych w tym celu.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: Peg Skorpinski]

DARPA inwestuje 1,5mld dolarów by reaktywować produkcję elektroniki