Reklama

Oto dinozaur, „który wywoływał strach”. Co wiemy na jego temat?

paleontologia

Na łamach Journal of Vertebrate Paleontology ukazał się artykuł poświęcony dinozaurowi z gatunku Llukalkan aliocranianus. Jego przedstawiciele są określani mianem „tych, którzy wywołują strach”.

Owe dinozaury zamieszkiwały półkulę południową w okresie późnej kredy i żywiły się upolowanymi zwierzętami. Wiadomo, że miały długość dzisiejszych słoni, potężną siłę zgryzu, ostre zęby oraz długie pazury.

Czytaj też: Czy uda się zsekwencjonować DNA dinozaurów?

Wśród skamieniałości przedstawiających L. aliocranianus znajdowała się m.in. dobrze zachowana czaszka. Co ciekawe, otwory, przez które mogły przechodzić naczynia krwionośne, były u tego gatunku większe niż w przypadku innych abelizaurów. Inaczej zbudowane było także ucho środkowe – w jego centrum znajdowała się niewielkich rozmiarów tylna zatoka wypełniona powietrzem.

Dinozaur z gatunku Llukalkan aliocranianus zamieszkiwał dzisiejszą Patagonię w okresie późnej kredy

Biorąc pod uwagę spore rozmiary oraz przypuszczalnie świetny słuch, L. aliocranianus był prawdopodobnie jednym z najskuteczniejszych drapieżników zamieszkujących dzisiejszą Patagonię, która ówcześnie stanowiła fragment tzw. Gondwany. Na tym samym terenie występował inny abelizaur, Viavenator exxoni.