Oto dinozaur, „który wywoływał strach”. Co wiemy na jego temat?

paleontologia

Na łamach Journal of Vertebrate Paleontology ukazał się artykuł poświęcony dinozaurowi z gatunku Llukalkan aliocranianus. Jego przedstawiciele są określani mianem „tych, którzy wywołują strach”.

Owe dinozaury zamieszkiwały półkulę południową w okresie późnej kredy i żywiły się upolowanymi zwierzętami. Wiadomo, że miały długość dzisiejszych słoni, potężną siłę zgryzu, ostre zęby oraz długie pazury.

Czytaj też: Czy uda się zsekwencjonować DNA dinozaurów?

Oto dinozaur, "który wywoływał strach". Co wiemy na jego temat?

Wśród skamieniałości przedstawiających L. aliocranianus znajdowała się m.in. dobrze zachowana czaszka. Co ciekawe, otwory, przez które mogły przechodzić naczynia krwionośne, były u tego gatunku większe niż w przypadku innych abelizaurów. Inaczej zbudowane było także ucho środkowe – w jego centrum znajdowała się niewielkich rozmiarów tylna zatoka wypełniona powietrzem.

Dinozaur z gatunku Llukalkan aliocranianus zamieszkiwał dzisiejszą Patagonię w okresie późnej kredy

Biorąc pod uwagę spore rozmiary oraz przypuszczalnie świetny słuch, L. aliocranianus był prawdopodobnie jednym z najskuteczniejszych drapieżników zamieszkujących dzisiejszą Patagonię, która ówcześnie stanowiła fragment tzw. Gondwany. Na tym samym terenie występował inny abelizaur, Viavenator exxoni.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News