Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego maszynki tępią się podczas golenia?

Brzytwy, skalpele i noże są zazwyczaj wykonywane ze stali nierdzewnej, ostrzone i pokrywane nawet twardszymi materiałami, takimi jak przypominający diament węgiel. Nie zmienia to faktu, że każde golenie powoduje utratę ostrości tych elementów.

Właśnie dlatego przedstawciciele MIT postanowili sprawdzić prostą metodę golenia, skupiając się na tym, jak żyletka traci swoją jakość podczas cięcia ludzkich włosów. Warto wspomnieć, że te ostatnie są ok. 50-krotnie bardziej miękkie niż samo ostrze. Podczas analiz naukowcy odkryli, że cięcie włosów deformuje ostrze w bardzo skomplikowany sposób.

Kluczową rolę w tej kwestii zdaje się odgrywać mikroskopijna struktura ostrza. Jest ono bowiem bardziej podatne na uszkodzenia, jeśli mikrostruktura stali nie jest jednolita. Nawet kąt, pod jakim ostrze „wchodzi” we włosy oraz występowanie mikroskopijnych wad w stali może okazać się decydujące.

Czytaj też: Test Braun BeardTrimmer 7 BT7240. Maszynka, która wyrwie Cię z kwarantanny

Autorzy badania najpierw przeprowadzili kilka wstępnych eksperymentów, używając jednorazowych golarek. Po każdym użyciu wykonywali zdjęcia krawędzi, aby udokumentować to, jak ostrze zużywa się wraz z upływem czasu. Obserwacje wykazały bardzo niewielkie zużycie – zauważono jednak, że w niektórych obszarach tworzą się wyszczerbienia. Nie było jednak wiadomo, jak powstają owe uszkodzenia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Aby odpowiedzieć na to ostatnie pytanie, naukowcy zbudowali aparat i użyli żyletek, które ustawiano pod różnymi kątami i wykorzystywano do cięcia na odmiennych głębokościach. Miało to na celu naśladowanie procesu golenia. Niezależnie od grubości włosów, obserwowano ten sam mechanizm, za pomocą którego zarost uszkadzał ostrze. Okazało się, że tym wyszczerbieniom najbardziej sprzyjały wyginające się, zmieniające położenie włosy. Co więcej, symulacje sugerowały, iż szczególnie „niebezpieczne” są trzy stuacje: kiedy ostrze styka się z włosami pod nieodpowiednim kątem; kiedy stal ma niejednorodny skład; kiedy kontakt włosa z ostrzem następował w słabym punkcie tego drugiego.

Czytaj też: Zobaczie, jak zdalnie sterowany robot pomaga w goleniu twarzy