Reklama
aplikuj.pl

Te zdjęcia pokażą Wam, dlaczego należy zamykać deski sedesowe

bakterie w toalecie

Firma Harpic wykorzystała specjalistyczne kamery do zarejestrowania zachowania cząsteczek unoszących się w powietrzu na skutek spłukiwania wody w toalecie.

Ankieta przeprowadzona wśród 2000 Brytyjczyków wykazała, że 55 procent dorosłych mieszkańców tego kraju nie zamyka pokrywy podczas spłukiwania toalety. Jednocześnie aż 72 procent respondentów twierdzi, że jest bardziej świadomych higieny niż kiedykolwiek wcześniej.

Czytaj też: Mikrograwitacja wpływa na bakterie. Jak bardzo groźne mogą się stać?
Czytaj też: Potraktowanie miedzi laserem zwiększa jej bakteriobójcze możliwości

Nawet po kilku spłukaniach w wodzie wypełniającej klozet nadal mogą znajdować się szkodliwe patogeny. Zalicza się do nich również koronawirus, który jest odporny i może przetrwać podróż przez układ pokarmowy człowieka. SARS-CoV-2 może występować w kale nawet tygodnie po ustąpieniu objawów.

Naukowcy są zgodni co do tego, że powinniśmy zamykać deski sedesowe na czas spłukiwania wody

Kampania #CloseTheLid (ang. #ZamknijKlapę) ma zainspirować ludzi do wprowadzenia prostych zmian w codziennych zachowania, które mogą przynieść długotrwałe korzyści dla zdrowia. Niektóre z cząsteczek wyrzucanych w powietrze podczas spłukiwania mogą dotrzeć do dolnych dróg oddechowych, co z kolei przekłada się na infekcje.

Czytaj też: Wirusy i bakterie mogą się łączyć, stanowiąc ogromne zagrożenie dla mózgu
Czytaj też: Bakteria „wydychająca” elektryczność? Zdaniem naukowców to możliwe
Czytaj też: Te bakterie „żywią” się powietrzem. Jak to możliwe?

Kiedy spytano ankietowanych, dlaczego nie zamykają pokrywy podczas spłukiwania toalety, wśród najważniejszych powodów wymieniali nieświadomość związanych z tym zagrożeń (47%), obawę przed dotknięciem pokrywy (24%) i ogólną nieuwagę (15%).