Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego niektóre choroby w różny sposób dotykają kobiet i mężczyzn?

Na łamach Science ukazał się artykuł poświęcony istnieniu genu, którego aktywność jest zmienna w zależności od płci i który to może powodować zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób takich jak schizofrenia czy toczeń.

Autorzy badania skoncentrowali się na genie zwanym C4, którego ekspresja wiąże się z białkiem wykorzystywanym przez organizm do oznaczania niepotrzebnych komórek, które mogą być usuwane przez układ odpornościowy.

Naukowcy zauważyli, że osoby z większą ilością kopii genu C4 były 16-krotnie mniej narażone na rozwój zespołu Sjögrena i 7-krotnie mniej zagrożone rozwojem tocznia – dane te dotyczą porównania z osobami, u których stężenie genu C4 było najniższe.Jednocześnie u ludzi z największą liczbą genów C4 prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię było 1,6 raza większe niż u przedstawicieli drugiej grupy.

Czytaj też: Ostatnie żyjące mamuty posiadały szereg wad genetycznych

Tego typu analizy mogą potwierdzać, że zarówno schizofrenia jak i toczeń mają pochodzenie autoimmmunologiczne. Co więcej, wygląda na to, że przeciętnie u mężczyzn ilość kopii białka C4 jest wyższa niż u kobiet. Może to wyjaśniać, dlaczego mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na rozwój schizofrenii, podczas gdy u kobiet występuje większe ryzyko wystąpienia tocznia lub zespołu Sjögrena.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News