Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego psie nosy są chłodne?

pies, nos, rhinarium

Anna Bálint z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie zajęła się kwestią… psich nosów. Próbowała odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule oraz to, dlaczego nosy naszych czworonogów ogrzewają się i wysychają w czasie snu.

Jedna z teorii zakłada, że końcówka pyska naszego pupila zapewnia mu możliwość regulacji temperatury ciała. Aby dokładniej zbadać tę kwestię, międzynarodowy zespół naukowców zmierzył temperaturę nosów wielu zwierząt, w tym konia, psa i łosia. Zanim Bálint przyłączyła się do projektu, badacze dowiedzieli się, że tzw. rhinarium u psów i zwierząt mięsożernych jest zazwyczaj chłodniejsze niż u zwierząt roślinożernych.

Zespół przeprowadził dwa eksperymenty – jeden z nich dotyczył zachowania, a drugi – mózgu. Miało to wyjaśnić, czy rhinarium może pomóc w wykrywaniu ciepła. W pierwszym eksperymencie jego autorzy tak wyszkolili psy, aby wybierały one z pewnej odległości cieplejsze obiekty (o temperaturze podobnej do temperatury ciała potencjalnych ofiar). Psy przeszły ten test, co sugeruje, że być może jest to pozostałość po ich przodkach, ułatwiająca im polowanie.

W drugim badaniu naukowcy poddali 13 psów obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego. Eksperyment polegał na ocenie, czy ich mózgi reagują na ciepło wody znajdującej się w opakowaniu izolacyjnym lub poza nim. Skany wykazały reakcję wywoływaną w lewej półkuli mózgu, która to wiąże się z pozyskiwaniem żywności przez kręgowce. Chodzi o tzw. korę somatosensoryczną, odpowiedzialną za odczuwanie bodźców. Taka zdolność również mogła ułatwiać przodkom naszych pupili polowania. Nadal nie ma jednak pewności co do przyczyn takiej anatomii i funkcjonowania psich nosów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News