Dziwaczna mała istota, którą widzicie powyżej, jest znana jako Chaunax endeavouri i żyje w najgłębszych częściach Oceanu Spokojnego. Naukowcy zaobserwowali jej zachowanie związane z wstrzymywaniem oddechu po raz pierwszy, przeczesując publicznie dostępne filmy zrobione przez zdalnie sterowane pojazdy NOAA.
Aby uzyskać niezbędny tlen do przeżycia, ryby z tego gatunku łykają wodę (która stanowi dwie części wodoru i jedną część tlenu), ekstrahują tlen, a następnie „wydychają” wodę zubożoną w tlen, uwalniając ją ze skrzeli. Sęk w tym, że trzymają one wodę w swoich dużych komorach skrzelowych przez dość długi czas, od 26 sekund do 4 minut.
Czytaj też: Naukowcy szukają wyjaśnienia drapieżnej natury ryb Pterois
Naukowcy wykonali również skany tomografii komputerowej muzealnych okazów Chaunax endeavouri, aby zbadać ogromne komory skrzelowe, których zwierzęta używają do przechowywania wody. Co do tego, dlaczego ryby to robią, naukowcy mają pewne przypuszczenia. Sądzą oni, że wstrzymanie oddechu może pomóc wspomnianym organizmom oszczędzać energię. Może nawet chronić je, powodując, że wyglądają na większa w konfrontacji z drapieżnikami. W efekcie przypominają one przedstawicieli gatunku rozdymkowatych, wyglądających niczym kolczaste kulki. Gdy Chaunax endeavouri trzyma wodę, jej objętość wzrasta nawet o trzydzieści procent.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Ryby widzą w kolorze nawet na głębokości 1500 metrów