Pterios to inwazyjny gatunek ryb, który aktualnie sieje spustoszenie w ciepłych wodach na Bahamach, Karaibach i południowo-zachodnich wybrzeżach USA i Zatoki Meksykańskiej. Ale dlaczego ten gatunek stał się nagle aż tak inwazyjny?

Gatunek ten był nieobecny na wodach amerykańskich aż do lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy tez ryby zaczęły się pojawiać i rozprzestrzeniać w dużych ilościach. Najpewniej pochodzą one od kilku prywatnych kolekcjonerów, którzy wypuścili je do morza – pokazuje to, jak człowiek może łatwo zmienić środowisko.

Czytaj też: Naukowcy odkryli starożytnego kraba

W celu zbadania, dlaczego ryby są takie drapieżne naukowcy dokonali porównania genetycznego dwóch rodzimych Pterios na Pacyfiku oraz pięciu z Atlantyku. Najbardziej genetycznie do tych amerykańskich ryb pasują te z Tajwanu.

Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy zmiany genetyczne mogą powodować powstrzymanie inwazji tych ryb. Aktualnie rząd wspiera połowy przez płetwonurków, którzy łapią ryby i dostarczają je do restauracji. Jednakże często żyją one zbyt głęboko dla ludzi, stąd walka z Pterios jest utrudniona. Ciekawe, czy naukowcom uda się opracować nowy sposób walki z tymi morskimi drapieżnikami.

Czytaj też: Nowy atlas obejmuje ogromny obszar rafy koralowej

Źródło: Newatlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej