WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

DNA przetrwa wejście w ziemską atmosferę

Naukowcy odkryli, że DNA może przeżyć przejście przez atmosferę ziemską. Badacze z Niemiec oraz Szwajcarii wyposażyli rakietę w rowki i główki śrub z materiałem genetycznym, a następnie wypuścili maszynę na 13 minutowy lot.

Ten eksperyment nie ma na celu symulacji sposobu w jaki DNA może podróżować z jednego ciała niebieskiego do drugiego, ale sprawdzenie czy jeśli meteoryt zostanie wypalony, to czy materiał genetyczny przetrwa aż tak wysokie temperatury. Okazało się to prawdą. Naukowcy, używając mikroskopu, nie stwierdzili żadnych uszkodzeń materiału genetycznego. Sprawdzili oni także, czy DNA może przekazać dalej informację genetyczną. W tym celu bakterie E.coli zostały wystawione na jego działanie. Ponownie okazało się, że wszystko odbywa się normalnie. Jedyną anomalią jest fakt, że niektóre bakterie zyskały odporność na antybiotyki.

Kolejny cel naukowców to dokładne zbadanie co potrzeba aby zniszczyć DNA. Być może te badania odpowiedzą na parę zadawanych przez lata pytań i mogą stać się podstawą do określenia jakości systemu odkażającego statki kosmiczne.

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie: widdowquinn via photopin cc