Reklama
aplikuj.pl

Do którego z rodziców jesteśmy bardziej podobni genetycznie?

tworzywa sztuczne

Często zdarza się, że dziecko jest znacznie bardziej podobne do matki bądź ojca. Bez względu na to, naukowcy sądzą, że nigdy stosunek genów rodziców nie wynosi 50/50.

Geny są przenoszone na niciach DNA, które zawierają 23 chromosomy w kształcie litery X lub Y. Znajdują się one wewnątrz jądra komórki, a DNA w nich zawarte pochodzi w równym stopniu od obojga rodziców. Sęk w tym, iż komórka zawiera jeszcze jeden chromosom – ukryty w mitochondriach. Mitochondria, czyli swego rodzaju napęd komórki, wytwarzają energię i odgrywają ważną rolę w aktywności fizycznej czy starzeniu się. Mitochondria posiadają również swój własny zestaw DNA, który dziedziczymy po naszej mamie.

Czytaj też: Polska firma zrewolucjonizuje badania genetyczne? Pomoże w tym aplikacja mobilna
Czytaj też: Amerykanie wypuszczą genetycznie zmodyfikowane komary. Pojawiły się głosy sprzeciwu
Czytaj też: Genetyczna „nieśmiertelność” jest możliwa? Oto ustalenia w tej sprawie

Niektóre badania sugerują, że mitochondrialne DNA – a więc i nasza mama – odgrywa kluczową rolę w wytrzymałości fizycznej. Badania wykazały, że wariant genu związany z niższą wydolnością fizyczną występuje rzadziej u elitarnych kolarzy i biegaczy niż w przypadku ogółu populacji. Dalsze analizy ukazały znaczenie matek w dziedziczeniu tego i innych genów.

Podobieństwo genetyczne do któregoś z rodziców może przeważać

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Jeśli chodzi o odpowiedź na zawarte w tytule pytanie, to kluczowy wydaje się tzw. imprinting genomowy. Większość badań sugeruje, że w organizmie znajduje się od 100 do 200 genów podlegających temu zjawisku, choć część naukowców sugeruje, że może być ich więcej. Geny te są szczególnie ważne w funkcjonowaniu mózgu i łożyska. W przypadku imprintingu natura wydaje się w pewnym stopniu faworyzować ojców. W przypadku myszy zauważono taką zależność, choć nie odnotowano jej jeszcze u ludzi.

Czytaj też: Kto jest bliższy genetycznie: ludzie, neandertalczycy czy niedźwiedzie brunatne i polarne?
Czytaj też: U genetycznie zmodyfikowanych dzieci wystąpiły nieprzewidziane mutacje
Czytaj też: Naukowiec odpowiedzialny za genetyczną modyfikację dzieci z wyrokiem