Reklama
aplikuj.pl

Do listy objawów koronawirusa doszły nowe. Jak rozpoznać zakażenie?

pandemia

Problem z zakażeniem SARS-CoV-2 polega na tym, że daje ono podobne objawy co pospolite przeziębienie bądź grypa. Aby upewnić się, że dana osoba faktycznie choruje lub chorowała na COVID-19, należy przeprowadzić test: na obecność koronawirusa albo przeciwciał.

Naukowcy coraz lepiej poznają przebieg choroby jak i towarzyszące jej objawy, dlatego ich lista wciąż się powiększa. Jakiś czas temu informowaliśmy o powszechnie spotykanych symptomach: utracie węchu oraz smaku, a także zaczerwienieniu oczu występującym u pacjentów. Teraz badacze odnotowali kolejny taki czynnik.

New York Times opisał kilka przypadków, gdzie wystąpiły neurologiczne objawy – jak się później okazało – związane z zakażeniem koronawirusem. Ponad 50-letnia kobieta skarżyła się na bóle głowy i problemy z pamięcią, a skany wykazały obrzęk mózgu. U innych osób, m.in. we Francji, Niemczech, Chinach, Austrii czy Włoszech, również odnotowano podobne symptomy.

Czytaj też: Czy powinniśmy się obawiać hantawirusa?

Co ciekawe, chińscy lekarze już w lutym zwracali uwagę na fakt, że 22% ze 113 zmarłych i objętych badaniami pacjentów doświadczyło zaburzeń świadomości. W przypadku tych, którzy przeżyli, o podobnych dolegliwościach mówił zaledwie 1% chorych. W odniesieniu do poprzednich koronawirusów również odnotowano ich wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale również nerwowy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News