WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Do robotycznej psiej watahy zawitał Laikago

Rynek czworonogich robotów rozwija się równie prężnie, co tych humanoidalnych i po kilku modelach z całego świata, tym razem to chiński Unitree Robotics zaprezentował swojego “psiego” Laikago. 

Czytaj też: Robot HyQReal holował 3-tonowy samolot pasażerski

Laikago mierzy 60 centymetrów wysokości i waży całe 24 kilogramy, więc z pewnością odzwierciedla gabaryty naszych najlepszych przyjaciół. Jednak to nie rola domowego zwierzaka jest zapisana w jego wirtualne geny – Laikago ma być użyteczny i to na możliwie najwięcej sposobów. Stąd więc obecność 13000 mAh akumulatora, który zapewnia mu moc na cztery godziny nieustannej pracy. Ponadto zastosowane mechanizmy pozwalają mu na przenoszenie do 7 kg ładunku i osiągać prędkość nawet 0,8 metra na sekundę.

Posiada ponadto zarówno tryb do zdalnego sterowania, jak i ten autonomiczny, w którym wykorzystuje GPS, kamery, LiDAR oraz szereg innych czujników. Dzięki nim jest w stanie automatycznie regulować odchylenie, pochylenie i przechylenie, utrzymując stabilność podczas zmiany terenu, a nawet w momencie, gdy ktoś spróbuje go przewrócić.

Tak naprawdę Laikago nie jest nowością na rynku, bo jest na nim dostępny od kilku miesięcy za 45000$. Trafia głównie do uniwersytetów, gdzie pełni funkcję “żywego organizmu testowego”, ale jego zastosowania obejmują patrolowanie okolicy, poszukiwania, ratownictwo, czy usługi dostaw.

Czytaj też: Robot Digit Forda dostarczy Wam paczkę pod same drzwi

Źródło: New Atlas