WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dom drukowany w 3D przy pomocy błota? Czemu nie!

Włoska firma WASP (World’s Advanced Saving Project) już od dłuższego czasu stara się wyróżnić na polu technologii druku trójwymiarowego. Tym razem jej przedstawiciele chwalą się projektem wykorzystującym błoto i słomę do drukowania domów. Uwagę zwraca niski koszt takiego przedsięwzięcia. 

Włosi podzielili się nawet dokładnymi proporcjami, jakie są wykorzystywane do błyskawicznego budowania tanich domów. Mieszanka Gaja składa się w 40% ze słomy, w 25% z ziemi pobranej z placu budowy, w 25% z łusek ryżowych i w 10% z wapna. Uzyskany w ten sposób materiał można wykorzystać do postawienia ścian. Dach jest drewniany, podczas gdy fundamenty są wykonane z betonu wydrukowanego w 3D.

WASP zbudowała dom przy pomocy tej samej drukarki co w przypadku poprzednich projektów. Proces polegał na warstwowym wytłaczaniu mieszaniny o nazwie Gaja, aby postawić kolejne elementy. W chatce znajduje się również okno a jej wnętrze ma 20 metrów kwadratowych. Dzięki wykończeniu z drewna i gliny budynek wygląda schludnie i przyjemnie. Dodatkowo autorzy projektu zapewniają, że chatka jest dobrze izolowana, dlatego sprawdzi się zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach.

Budowa domu trwała 10 dni, a całkowity koszt materiałów to w przeliczeniu niecałe 4000 złotych. Oczywiście taka cena nie zawiera dodatkowych elementów, które znajdziemy w większości domostw oraz kosztów pracy. Trzeba jednak przyznać, że pomysł jest bardzo ciekawy, tak samo jak efekt końcowy.

[Źródło: newatlas.com; grafika: WASP]

Czytaj też: Nowa technologia pozwoli wyśledzić osoby, które tworzą szkice do drukarek 3D