Reklama
aplikuj.pl

Chcecie może przydatne domowe robaki? Oto szalony czujnik czystości powietrza

Chcecie może przydatne domowe robaki Oto szalony czujnik czystości powietrza

Robaki mają być częścią naszej przyszłości i to do tego stopnia, że staną się stałymi bywalcami naszego codziennego menu. Zanim jednak do tego dojdzie, domowe robaki prędzej wylądują w specjalistycznych czujnikach niż na talerzu każdego z nas.

Domowe robaki jako czujnik czystości powietrza

Oddychanie czystym powietrzem jest kluczowe dla naszego samopoczucia, ale co, jeśli powietrze w naszych domach lub biurach nie jest tak czyste, jak może nam się wydawać? Nowe badanie chce nam zapewnić taką możliwość z pomocą maleńkich świecących robaków. Zespół naukowców z University of Turku w Finlandii przeprowadził badania z wykorzystaniem dwóch szczepów nicieni gatunku Caenorhabditis elegans, które mierzą zaledwie milimetr długości.

Te specjalne nicienie mają zdolność do wytwarzania zielonego białka fluorescencyjnego (GFP) w momencie kontaktu z toksycznymi związkami biologicznymi lub syntetycznymi. Kluczowe w nich jest to, że poziom ich fluorescencji jest wprost proporcjonalny do stężenia szkodliwych związków w powietrzu i może być mierzony za pomocą mikroskopii lub spektrometrii. Co ciekawe, wcześniej te wrażliwe na środowisko nicienie były wykorzystywane do monitorowania zanieczyszczenia metalami ciężkimi na zewnątrz, ale to w tym badaniu po raz pierwszy przetestowano je na zanieczyszczeniach powietrza w pomieszczeniach.

Czytaj też: Gigantyczne robaki zamieszkiwały kiedyś oceany. Miały nawet 3 metry długości

Wyniki były z kolei zdumiewające – robaki fluoryzowały pod wpływem czarnej pleśni, ostrych chemikaliów pochodzących z produktów czyszczących oraz lotnych związków organicznych pochodzących ze zniszczonych plastikowych dywanów. Część z nich zdechła z powodu poziomu zanieczyszczenia, a choć obecnie nie da się użyć do identyfikacji konkretnych toksycznych związków w powietrzu, to mogą zapewnić wiarygodną ocenę ryzyka dla zdrowia związanego z powietrzem w pomieszczeniach i potrzebę dokładniejszych badań technicznych.

Finalnie te maleńkie świecące robaczki mogą być kluczem do zapewnienia czystego i zdrowego powietrza w pomieszczeniach, zapewniając nam prosty i skuteczny sposób monitorowania jakości powietrza, którym oddychamy.