WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Dorzecze Nilu z orbity: długa wstęga światła i życia

Dorzecze Nilu z orbity: długa wstęga światła i życia

Astronauci z ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) mogą zawsze liczyć na zapierające dech w piersiach widoki. Oczywiście, pewne rzeczy szybko powszednieją, zwłaszcza gdy spędza się w danym miejscu długie miesiące – jednakże gdy ktoś zobaczy coś tak wspaniałego jak nocny widok dorzecza Nilu, na pewno na długo zachowa w pamięci jego obraz.

1358758988454436243

Obraz jest odwrócony, lecz nietrudno rozpoznać najważniejsze elementy, jak np mocne światło Kairu i morze blasku wydzielanego przez ludzkie domostwa w Delcie Nilu. Blasku ciągnącego się  wzdłuż całego dorzecza, będąc dowodem na to, że pewne rzeczy nie zmieniają się od tysięcy lat – dla Egiptu ta rzeka jest podstawą egzystencji żyjącej tam ludności (i pewnie będzie nią przez kolejne wieki).

6955974787_bc57b82fb9_z

Drugim mocnym akcentem jest legendarne miasto Luksor, umieszczone obok specyficznego „zakola” rzeki. To tam znajdują się ruiny starożytnych Teb, stolicy dawnego Egiptu. Olbrzymie centrum handlowe i religijne istniało już 2 tysiące lat p.n.e, co czyni je jednym z najstarszych ognisk cywilizacji.

ISS_nile

Nil jest najdłuższą rzeką na świecie. tocząc swe wody przez 6853 km, zaczynając swój bieg na południe od równika, kończąc bieg – oczywiście – w Morzu Śródziemnym. Od jego wody zależnych jest ponad 300 milionów ludzi.

Najnowsze ze zdjęć (główne) zostało wykonane przez astronautę, Scotta Kelly, który rozpoczął swoją jednoroczną misję na pokładzie ISS w marcu tego roku. Co ciekawe, pochodzi on z „kosmicznej” rodziny – jego brat, Mark Kelly również jest byłym astronautą. Czyni to ich jak na razie jedynymi braćmi na świecie, którzy znaleźli się w kosmosie.

[źródło: gizmodo.com, discovermagazine.com, Wikipedia; zdjęcia: Twitter, theatlantic.com]